Кіно, технології, ігри та інше у нашому телеграм каналі. Приєднуйся зараз

Інтерв’ю зі стрімерами: M3lk1n розповідає про алкостріми, лайфгаки та проблеми професії

Ми починаємо цикл інтерв'ю з українськими стрімерами і сьогодні розкажемо про суворого бородача, якого кличуть M3lk1n.

До Нового Року залишилося трохи більш ніж два тижні і щоби пробудити святковий настрій ми підготували для вас особливий подарунок — цикл інтерв’ю з україномовними стрімерами від Geek.Informator. Якщо вам, обгорнувшись у ковдру, подобається передивлятися «Один вдома» чи «Іронію долі, або З легким паром!», то чому б трохи не зрадити традиціям і не подивитися щось рідніше? Тому пропонуємо вам подивитися, як живе україномовний стрімінг та хто в ньому мешкає. Якщо згодні, то готуйте чай, смаколики, донати та накиньте плед, адже буде цікаво!

Сьогодні ми почнемо із суворого бородача, якого кличуть M3lk1n. Чи дійсно він такий «мєлкій», як проходить його стрімерський день та чи не задихається він від конкуренції? Усе це та трохи більше ми дізнавались у інтерв’ю нижче.


M3lk1n

Twitch: https://www.twitch.tv/m3lk1n

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCII-m9CWmIfRlhJCa8TNsrA

M3lk1n (Melkin, Мелкін) — так мене називають в «інтернетах» та часто за їх межами. Колись я працював у веб-розробці, але робота мене втомила і я прийняв непросте рішення звільнитися та зайнятися чимось іншим. Паралельно я почав стрімити і з часом це стало моїм основним заняттям. Хоч аудиторія в мене поки крихітна, однак можете називати мене фултайм стрімером. У вільний час я займаюсь виживанням та намагаюсь покращувати якість контенту.


Що взагалі означає твій нікнейм?

Він походить від прізвища Мелкін, так мене називали ще з перших класів школи, так і залишився.

Що або хто надихнуло тебе почати стрімити?

Стрімити почав насамперед, щоби розвивати навички спілкування з людьми, бо більшу частину часу я проводжу вдома сам, не дуже люблю комунікувати з іншими, а психолог порадила заводити нові знайомства й побільше спілкуватись із людьми. Тобто стрімінг для мене це насамперед крок до соціалізації.

Кумирів немаю, але є дві людини, які дали стимул розвиватися як стрімеру — Alex_D20 та Dobra_Divka. Знаю, що вони не всім подобаються, але Алекс показав, що можна зібрати досить велику аудиторію, хоч він це й робив багато років. На прикладі Насті я побачив, що можна зібрати значну (в рамках української спільноти) кількість глядачів за кілька років, якщо прикласти достатньо зусиль (на момент, коли я побачив її канал, у неї було якісне оформлення, хороше обладнання, іншими словами «все було так, як має бути»).

Стрім з Comic Con Ukraine-2019, разом з Dobra_divka та Alex_D20

Дай кілька порад нам та юним геймерам: як почати стрімити та що для цього потрібно?

По-перше, щоби почати стрімити потрібно мати бажання, багато наполегливості, трохи емоційної стабільності й бажано харизму, але це все приходить із часом. Будьте готовими стрімити, коли вас ніхто не дивиться, і водночас залишатися позитивним та не опускати рук.

По-друге, технічне обладнання: як мінімум достатньо потужний ПК (хоча б для стрімів у 720p з якісним зображенням). Характеристики можуть варіюватися залежно від того, що ви плануєте стрімити.

Якісний мікрофон — його потрібно мати обов’язково, якщо ви будете мовчки стрімити, то й дивитися вас ніхто не буде, хіба що ви спідранер. Глядачі хочуть уваги та взаємодії.

Вебка — для здебільшого є обов’язковою, хоча бувають винятки в деяких стрімерів, у яких це є «фішкою» каналу, але тут потрібно володіти харизмою, почуттям гумору і вміти зацікавити глядачів своїми розмовами. Для вебки потрібно також відповідне освітлення.

Якщо ви стрімите ігри, імовірніше за все вам знадобиться додатковий монітор (найдешевший, який зможете собі дозволити, можна купити за 200–400грн у ломбардах) — він потрібен, щоби читати чат не відволікаючись від гри.

На початку 2017 року я зібрав собі новий ПК для роботи, але його потужність дозволяла стрімити, власне перший ефір був випробуванням можливостей комп’ютера й тоді я взагалі не планував стрімити, та ще і для великої аудиторії, та й вільного часу було мало.

Згодом я придбав собі навушники і звукову карту для них, до повного набору я вирішив придбати собі й нормальний мікрофон (BM-800), насамперед для переговорів під час роботи. Так відбулося ще кілька стрімів, цього разу вже з тестами мікрофону і один-двома глядачами у вигляді моїх знайомих, які з часом почали просити, щоби я запускав стрім, коли граю з друзями.

Як готуєшся до стріму?

Усе просто! Заварюю чай/каву, вмикаю освітлення й натискаю кнопку запуску стріму.

А чи пам’ятаєш свою першу гру на стрімі?

Так, звісно. Перша гра, яку я стрімив, була Playerunknown’s Battlegrounds, або просто PUBG.

Що тебе надихає під час стріму?

Найбільше надихає активність глядачів, коли вони спілкуються, як зі мною, так і між собою в чаті. Це дає відчуття, що ти все робиш правильно, приносить задоволення від спілкування й зігріває думка, що комусь таки потрібне те, чим ти займаєшся. Взагалі веселих моментів на стрімах вистачає і всіх їх уже не пригадаю.

Якось я проводив алкострім (де під час стріму я вживаю алкоголь), звісно ж з обмеженням 21+. Я заснув просто під час трансляціії й мене намагалися розбудити, проте невдало. Згодом я сам прокинувся, завалив грінскрін (хромакей) і половину кімнати. Стрім я вимкнув і пішов спати. Може, і добре що в той час було лише кілька глядачів — це той момент, коли й соромно, і весело, і було б що згадати, якби я пам’ятав *kappa*.

Не можу також не згадати Влада Парфьонова, який зараз рідко заходить на стріми, але колись протягом кількох днів задонатив біля 5000 грн на кращу вебку, нову клавіатуру (я свою, здається, під час стріму залив кавою) та килимок для миші. Це був перший донат такого розміру і я був шокований, що люди можуть от так просто якомусь початківцю подарувати кілька тисяч гривень.

Також безліч моментів, пов’язаних із донатами, було на марафонах, але це надто довга історія.

Стрім Wolfenstein, жанр шутерів є улюбленим нашого героя

Що тобі здається найскладнішим у роботі стрімером? Може, є проблеми з організацією чи тролями?

Для мене важко розмовляти впродовж тривалого часу, особливо коли тебе ніхто не дивиться, або немає взаємодії з глядачами. Наприклад, тебе дивиться 10 людей, але ніхто в чат не пише. І ти не знаєш, як заохотити людей до розмови. Якщо є активне спілкування, то проблеми з цим нема, одна тема розмови повільно перетікає в іншу й так можна спілкуватись годинами.

Стрім організувати не складно, але іноді перебої в роботі електромережі або інтернету дуже сильно псують настрій та плани.

Тролі в чаті — це не проблема. Їх завжди можна забанити, але я намагаюсь давати людям якомога більше свободи, але коли вони виходять за рамки (зазвичай, коли переходять на особисті образи, або починаються прояви ненависті до інших людей), усе ж роблю зауваження або баню. Я хочу, щоб ігри об’єднували людей, а не породжували між ними ще більше ненависті. Критику від глядачів загалом сприймаю позитивно, якщо вони дійсно вказують на недоліки й ще краще, якщо дають рекомендації, а не просто намагаються зіпсувати мені чи комусь іншому настрій або самоствердитись.

Здебільшого стрімери мають якусь роботу або вчаться і для них це хобі. На стрімінгу грошей не заробиш. Тому для мене, як безробітного, найбільша проблема полягає в пошуку коштів на існування. Доводиться виживати за кошт підробітків, які є не завжди. Бувають випадки, коли доводиться їсти раз на день, щоби вистачило їжі до кінця тижня. Тому голова постіно забита пошуком можливостей заробити трохи грошей, щоби мати можливість стрімити.

Моя вам порада: якщо плануєте серйозно займатися стрімінгом, запасіться грошима!

Як виглядає звичайний день стрімера? Може, ти притримуєшься якогось особливого розпорядку дня?

Прокидаюсь, вмиваюсь, снідаю, заварюю каву й запускаю стрім. Після стріму їм, працюю (якщо є робота), переглядаю серіали або якісь інформаційні ресурси й лягаю спати.

Які покращення тобі хотілося б побачити?

Глядачі це те, взагалі для чого існує канал, рано чи пізно ентузіазм і мотивація закінчуються, і за відсутності підтримки канал зникає, тому ріст аудиторії життєво необхідний для каналу. Звісно, приємно отримувати великі донати, мати багато глядачів і бажано, щоб усі вони погоджувались із тобою й один з одним. Але всі ми люди, у всіх свої проблеми, у всіх різні погляди. Тому чим більше людей, тим більше конфліктів. І з одного боку, хочеться мати більшу аудиторію, з іншого боку, з ростом каналу йому не вистачає отого початкового затишку.

На рахунок обладнання — його можна вдосконалювати вічно, і витрачати дуже багато грошей (у популярних стрімерів усе обладнанням може коштувати десятки тисяч доларів). Тому тут треба зважати вже на свій бюджет, вміти розставляти пріоритети. Я вважаю що якщо канал буде успішним, то і з часом з’являться умови для покращення обладнання.

Зараз основними платформами для стрімінгу є YouTube та Twitch. Дехто ще намагається стрімити на Mixer, але цей сервіс орієнтований на американську аудиторію. Зараз на всіх платформах досить сильні технічні обмеження й хорошої якості важко досягти, навіть якщо у вас хороше обладнання. Хотілося би більше бітрейту на Твічі, а на Ютубі інших кодеків, які не будуть перетворювати зображення в піксельну кашу (вони вже є, але задіюються тільки при стрімінгу в 1440p, що поки що мало хто може собі дозволити).

Я для себе обрав Twitch, оскільки він більше орієнтований на ігри, там адекватніша аудиторія й загалом приємніше ним користуватись.

Чи є конкуренція між українськими стрімерами? Чи є якийсь «клан стрімерів» зі своїми внутрішніми правилами, наприклад, не агітувати проти якогось каналу абощо?

Дехто може й так вважає, особисто я помітив що через обмеженість аудиторії онлайн просідає у всіх, коли всі одночасно стрімлять. Тому з математичної точки зору конкуренція є, але, як на мене поки про конкуренцію говорити рано, це швидше «формування ринку». Вважаю хорошою ознакою, коли людина може обрати те, що їй ближче до душі, ніж коли вибору взагалі нема. Поки що бачу тільки взаємну підтримку й це чудово.

Стрімерські об’єднання зараз також на стадії формування, вони є, але поки користі від них не дуже багато, сподіваюсь, що з часом це зміниться. Стрімери теж люди, тому можливо комусь хтось і не подобається, але про правила на рахунок агітації за чи проти якихось стрімерів не чув.

Як вважаєшь, чи є перспективи розвитку професії стрімера в Україні? Що для цього необхідно?

Перспективи є, але вони дуже далекі. Щоби цим повноцінно займатися потрібен час, фінансування та розвиток. З погляду рекламодавців український стрімінг не цікавий через малу аудиторію, тому від них грошей не отримаєш. Сподіватися на донати від глядачів також не варто. Тому так чи інакше доведеться відовлікатися від стрімінгу на іншу роботу. Сподіваюсь що років через 5–10 ця ситуація зміниться, але до цього часу треба вже бути готовим.

Насамперед треба не боятися почати, створювати контент за допомогою наявних засобів, накопичувати аудиторію, обов’язково самостійно розвиватись, бо продукт має бути конкурентним, ніхто не буде дивитися тебе ТІЛЬКИ тому, що ти стрімиш українською.

Які основні три проблеми стрімера?

Мала аудиторія, нестача ресурсів на реалізацію задуманого та проблеми зі сном (посміхається).

Чи допомагає український стрімінг поширенню української мови?

Так, допомагає, часто люди заходять на стрім і пишуть що раді чути українську мову. Проте я вважаю, що контент насамперед повинен бути якісним та цікавим, а вже потім українською. Бо поганий стрім не хочеться дивитися, якою б мовою він не був.

Локалізовані ігри були б великим плюсом, але з тих що мені доводилося проходити, деякі перекладені не з англійської (мови оригіналу), а з російської, тому в деяких діалогах втрачається багато деталей. Також до нових або масштабних ігор локалізації відсутні, тому їх доводиться проходити або російською, або англійською. Тут уже кожен стрімер обирає, як він буде грати, за моїми спостереженнями більшість зупиняється на російській мові.

Я ж намагаюсь грати англійською, але синхронний переклад то діло непросте, тому часто також бувають неточності чи, навіть, пропущені діалоги. Тому вважаю що локалізація дуже допомогла б у створенні контенту, але поки вона малопоширена та місцями не дуже якісна. Також буває її важко знайти, так як офіційно вона відсутня, але десь на торентах існують роздачі з перекладами. Тут треба шукати підхід до розробників і, окрім петицій, підтримувати ігри копійкою (щоби розробники «відчули» український ринок і почали виділяти кошти хоча б на субтитри), а також, можливо, міняти щось на законодавчому рівні.

Які маєш плани на майбутнє та що побажаєш новим стрімерам та глядачам.

Хочеться розширити аудиторію й набрати 100к підписників.

Новим стрімерам побажаю насамперед сил та натхнення, бо часто буде бажання забити на все. Але терпіння та наполегливість, а також робота над собою дозволять вам досягти мети. Це буде довго, це буде непросто. Намагайтесь отримувати задоволення від процесу й у вас усе вийде.

Глядачам порекомендую підтримувати стрімерів, це не так уже і складно, просто приходьте та спілкуйтеся на ефірах. Ну і кличте на стріми своїх друзів та сусідів.

Не прогавте марафон від Мелкіна. Вони відбуваються не часто, але завжди веселі

Про що би ти запитав наступного стрімера?

А вам також бачите сни, у яких ви стрімите?

Кому ж дістанеться це запитання ви дізнаєтеся в наступному матеріалі, а наразі пропонуємо познайомитися з ближче Мелкіним та тим, чим він займається на його каналі:

Twitch: https://www.twitch.tv/m3lk1n

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCII-m9CWmIfRlhJCa8TNsrA

Українські стрімери