Цей текст я пишу на емоціях після перегляду останньої серії останнього сезону, тож об’єктивністю тут і не пахне. Не мені, звісно, вчити Вас і Ваших дітей. Проте Star Trek: The Next Generation дійсно набагато кращий серіал за усілякі сучасні анімовані мультиплікації чи олдскульні радянські та діснеївські казки.
Справа в тому, що ті мультики, які зараз передивляється малеча, не дуже то й пізнавальні. Там на стільки награно показуються поняття добра і зла, дружби, любові… На стільки все «просто» описується, що навіть трохи соромно.
Воно ніби і правильно: дитині треба пояснювати все максимально просто, а як прийде час — вона сама зрозуміє все. На те вони й дитячі мультики, аби бути легкими та веселими. І я навіть із цим згоден, якщо дитині до 5–6 років.
Але потім ми маємо прірву. Після всіх дитячих мультиків та ютуб каналів, дитина не має змоги подивитися якийсь фільм чи серіал, який міг більш об’ємно відповісти на всі життєві питання. Тільки не кажіть про діснеївських принцес, особливо сучасних. Тренди останніх років уже спаплюжили всі історії, а радянські мультики виглядають застарілими.
І тут на допомогу приходить Enterprise під керівництвом капітана Жан-люка Пікара! Це історія зорельоту Ентерпрайз, чия місія — пізнавати нові світи, досліджувати нові життєві форми та цивілізації, сміливо ступаючи туди, де ще не ступала нога людини!
Тож чому ваша дитина має це подивитися?
Маю декілька аргументів:
Це серіал про команду корабля, яка постійно розвивається та дізнається щось нове. Аналогія із нашим суспільством «у мініатюрі» очевидна, з усіма його перевагами та недоліками. В основному історія розповідає про 10–15 головних героїв, але відчуття масштабності подій вражає!
Ваша дитина зможе пізнати, що таке робота в команді, що таке відповідальність та як себе поводити в колективі. У самому серіалі є надзвичайно різні герої, з якими малеча може себе асоціювати. І це буде не вигаданий міфічний персонаж, а реальна людина із цілком реальною історією та почуттями.
Тут немає добра чи зла. Як і в реальному житті, у серіалі немає 100 % негативних чи позитивних героїв. Кожен може нести добро чи зло. Головне, що у героїв є причини таких дій і вони несуть відповідальність за свої вчинки.
Для дітей завжди складно пояснити, як це, що один і той же вчинок може бути для когось і хорошим, і поганим одночасно. Стар Трек вміло покаже всі сторони життя і як для когось біле може бути чорним, і навпаки. І що найголовніше, чому ми маємо сприймати світогляд іншої людини, а не одразу нав’язувати власні принципи та ідеї.
Кохання. У супер-дитячих мультиках любов ототожнюють із поняттям «подобатися». Хоча це далеко не повна картина світу.
На Ентерпрайзі стається все: романи, інтриги, користування одне одним, справжня любов та сім’я, секс заради розваги, тощо. Любов кожен розуміє по своєму, і в серіалі це намагаються відобразити. Юним глядачам пояснять, що любов — це не просто поцілунки і квіти. Це турбота, увага, терпимість, відповідальність й інші речі, які складно донести дитині.
Честь та відвага. Стандартне кліше про порятунок товариша, що звисає зі скелі, вже давно застаріло. Завжди поняття власної або чиєїсь честі може відрізнятися. А де та межа, коли ти маєш заради доброго вчинку переступити через власні чи суспільні принципи та норми?
Такого вже точно в мультиках не показують. Сліпе бажання помсти, питання про важливість кожного життя й коли не можна (або навпаки, можна) жертвувати чимось заради чогось. Власна гідність і гордість за своє ім’я — такого у StarTrek: The Next Generation вистачає.
Совість. Капітан Пікар є втіленням високо-моральної та поміркованої людини. Його промови щодо різних життєвих ситуацій — як логічний та моральний компас, із яким іноді не погоджуються. І це теж круто, бо у всіх мораль різна. Немає єдиних норм, навіть у питанні вбивств чи зради.
Це вже точно покаже вашій дитині усю складність світу та взаємовідносин людей (і не тільки). Не знаю, як вашій дитині чи вам особисто, проте для мене персонаж капітана — це як фільтр, через який я зараз пропускаю всі свої дії та цікавлюсь: «а не був би мною розчарований капітан Пікар?».
Вміння знаходити спільну мову. Команда Ентерпрайзу стикається із новими життєвими формами та цивілізаціями. Деякі з них — дружні, дехто ворожі. Хтось ніби друг, але робить неприпустимість речі, у той час як ворог дивує своїми гуманими вчинками.
Дітям особливо складно знаходити спільну мову. Оскільки серіал більше про дослідництво, а не про зоряні бої, усі спірні питання тут намагаються вирішити мирно, завдяки діалогу та поступками з обох сторін. Вирішення конфліктів на межі балансу власних інтересів, совісті та гідності інших — це те, чого Вашу дитину може навчити цей серіал.
Війна — це зло і її ніколи не можна виправдати. Хоч би якими словами та ідеями людей не заохочували до бойових дій, війна це завжди зло. Хоча є тут і тонкощі ідеології війни заради самозахисту.
Не цураються в серіалі показувати смерть. До того ж, як основних, так і зовсім третьорядних героїв. Стартрек показує, що смерть багатогранна. А сама війна чи бойові дії ніколи не нестимуть добро.
Це може бути смерть від ворожого пострілу, або від клинка в спину. Померти можна через дурість та необачність, або ж заради збереження життя інших. Проте самопожертва не ідеалізується, і це добре. У серіалі ще стараються пояснити, що смерть близької людини — це важка втрата, проте треба жити далі.
Про проблеми треба говорити. Одна з основних тез, яка на прикладі Стар Треку назавжди відкладеться в голові дитини. Їй присвячені цілі серії та сюжетні арки. І вони не як у мультиках, що ти розказав і тобі допомогли. Так просто в житті не буває.
Дитина навчиться, що проблеми тільки примножуються, якщо не шукати їх рішення чи не просити допомоги. Проте з останнім пунктом у реальному житті, як і в серіалі — складнощі. Ситуації, коли не всі тебе розуміють, коли не кожен здатен пізнати глибину проблеми та всі підводні камені. Коли люди вважають твою проблему — фігнею, а насправді це дійсно безвихідна задача. Серіал навчить й того, що не в усіх можна просити допомоги!
Це серіал про космічні пригоди! Звісно, його робили у 1989–1992 роках і сучасній дитині можуть не сподобатися доволі картонні та камерні декорації. Та й ви самі іноді будете задавати собі питання: «чому вся галактика спілкується англійською». А насправді — чи вам не байдуже?
У серіалі крутий сюжет, є інші планети та цивілізації, інші норми та цінності життя. Там купа космічних зорельотів, крутих іншопланетних персонажей (із доволі якісним гримом). Кожного головного героя ви точно запам’ятаєте, як і запам’ятає Ваша дитина. Можливо, що після перегляду ви захочете дізнатися більше про всесвіт StarTrek, адже фільмів та серіалів у ньому ще на півроку перегляду.
Red Dead Redemption 2: історія Артура Моргана