Вітаємо вас, шукачі пригод! Ви пройшли довгий шлях і дорога завела вас до таємничого містечка Вутбург, з якого вже немає вороття. Тут і починається весь екшн напівкооперативної настільної гри «Одержимість» (Deranged).
Цю готично-фентезійну настолку під авторством Германа Тихомирова нам прислали наші друзі з Hobby Games, що відомі за десятками чудових настільних ігор. Поки в Україні карантин, вони люб’язно запропонували зробити огляд та трохи впасти в божевілля вдома з друзями. Ех-х, доведеться знову діставати сокиру та свічки із шафи…
Усе добре, що добре починається
Сюжет «Одержимості» починається з того, що ви прокидаєтесь у містечку Вутбург, звідки зникли всі живі люди, окрім вас та ще п’ятьох незнайомців (а може й меньше). Таємничий голос нашіптує вам накази, а вулицями блукають монстри. Вам доведеться провести тут довгі три ночі та знайти вихід із цього похмурого місця. Однак, це буде не просто. Можливо, вам доведеться заручитися допомогою друзів, але чи можна їм довіряти?
Так-с, а якщо без красивих слів, то «Одержимість» — це крута напівкооперативна настільна гра для 3–6 (бажано) людей. Гравці мають пережити три довгі дні та ночі з монстрами й на світанку вибратися з міста. Однак, перш ніж вони зможуть дістатися виходу, їм доведеться позбутися проклять, що звалилися на їхню голову. Ба більше, удень і вночі доведеться боротися з нечистю, іншими гравцями, або навіть із самим собою! «Я (Романтика)» нервово курить у сторонці.
Класно, а пахне як!
Перше чим зустрічає нас «Одержимість» — це коробка зі стильним зображенням, яку не соромно поставити в себе на полицю. Звісно якщо гра туди влізе, адже бокс доволі величенький. Усередині ж ви знайдете купу всілякого контенту, який дуже приємний на дотик та навіть запах.
Перші хвилин 30 доведеться витратити на медитативний процес витягування дрібних вирізаних деталей та фішок. Майже всі вони надруковані на товстому глянцевому картоні та стилізовані під тематику гри. Над малюнками на картках та фішками пильно попрацювала ціла команда людей, за що їм величезний художній респект, бо ілюстрації тішать око та демонічну душу.
Крім усього цього в коробці є мініатюри всіх шістьох персонажів та п’ять фігурок «одержимих». Ба більше, для кожного героя є свій планшет, де дуже зручно можна міняти кількість поточного ХП та Розуму. Хоча вони і виглядають як бетаранги, однаково дуже стильно.
Ігроладно
По-перше, треба дістати всі потрібні ігрові компоненти. По-друге, прочитати й розібратися з усіма правилами, які доволі величенькі. Потім усе розкласти на стіл і зіграти пробну партію, аби всі гравці зрозуміли з чим мають справу. І вже після всього цього, можна тільки почати виживати по-справжньому.
До речі «пробна партія» це доволі специфічний момент у настолці, який варто просто пережити. Адже з першого погляду вона здається надто легкою, а місцями однобокою та нудною. Однак, вважайте це лише навчанням, як у багатьох комп’ютерних іграх.
Важко в навчанні, весело в бою!
Після цієї проби пера ви вже відчуєте на смак справжню небезпеку, бо в повній партій на вас чекають серйозніші монстри, довші ночі та багато нових можливостей.
Хоча й написано, що це напівкооперативна гра, але насправді власні цілі переважають над командною роботою. Можливо, справа в обмеженій кількості механік у грі, що пов’язані з кооперативом та взаємодією між персонажами. Або ж просто ми всі трохи егоїсти.
Звісно, можна скорегувати дії всіх героїв та допомагати один одному позбутися монстрів, проклять та печатки одержимого й у результаті врятуватися повним складом. Однак, спокуса вбити всіх і залишитися єдиним хто вижив — надто велика.
Щоби ви не занудьгували від гуляння містом та вбивства духів, гра пропонує вам три цікавих сценарія, у яких фігурують нові монстри та небезпеки. Ба більше, кожен гравець отримує свою таємну роль та завдання, що приносить свої нагороди й ще більше спонукає до егоїстичних і непередбачуваних дій.
Можливо, грі трохи не вистачає хардкорності, адже втративши ХП чи Розум ви не помираєте повністю. Вас відправляють на кладовище й навішують ще проклять, яких треба позбутися. Через трохи пом’якшену систему, «Одержимість» може здатися більш казуальною, ніж подібні їй настолки, але складнощів вистачає.
Особливо цікаво вживатися в роль «одержимого». Хоча цього «стану» і треба позбутися, проте відчути трохи сили все ж приємно. Ці створіння значно швидші та сильніші за людей, вони не втрачають Розум, а найприємніше — можуть загризти одного з товаришів!
Грати чи стогнати?
«Одержимість» — дуже цікава гра для невеличкої компанії, де ви станете як друзями, так і ворогами. Шукайте скарби, вбивайте духів та некромантів, знайдіть вихід та не дайте себе з’їсти. Ви та ваші сусіди за столом весело проведете, як мінімум дві години, а може й більше. Саме те, що потрібно в часи пандемії, коли на вулиці робити нічого!
Гра має чудовий готичний дизайн та стиль, якісні фігурки (чого не вистачає в багатьох настолках) та ігрові елементи. Правила, хоч і великі, але насправді не надто складні, тому приєднатися до пригод зможе майже кожен.
Захоплюючі сюжети та незвичні механіки не дадуть засумувати. Тому, усім хто любить містику, таємниці, пригоди та знищення монстри — гра рекомендується до ознайомлення. До того ж вона значно дешевша за свої більш старші аналоги.
Видно, що гра зроблена якісно та з душею, проте «Одержимість» місцями може виглядати трохи недопрацьованою. Зокрема не вистачає цікавих описів, які б занурювали нас у сюжет та атмосферу безвиході, як це робиться в тих же «Жах Аркхема» та «Древній жах».
Так, у грі є подібні написи, але вони дуже короткі, і майже немають сенсу, та й то не всюди. Їх вкрай не вистачає на картках дій, через що ті виглядають надто просто й незрозуміло («Що це за дія?», «Що тут зображено?», «Як це пов’яазано?»). Також хотілося, що би на столі було трохи більше місця. Тобто в теорії, можна прибрати деякі непотрібні елементи «інтерфейсу» або ж якось їх поєднати, бо їх занадто багато, навіть для такої маштабної гри.
Однак, у настолку все ще приємно та весело грати, як мінімум поки ви не пройдете всі сюжети. Можливо, як і в попередників, в «Одержимості» з’явиться своє доповнення з новими монстрами, небезпеками та покращеннями. Тоді вже не буде на що жалітися.
Якщо ж вас зацікавило містечко Вутбург, то пропонуємо забронювати в Hobby Games туди 3-денну відпустку. Це будуть незабутні вихідні!