У спеціальному інтерв’ю для видання Esports Insider один із професійних гравців на мобільних пристроях, який вирішив зберегти свою анонімність, розповів про умови, на які змушені погоджуватися ґеймери. За його словами, компанії, які наймають гравців для виступів на про-сцені, додають до договору пункти, які перетворюють здавалося б роботу мрії на майже рабство.
У контракті хлопця сказано, що у випадку, якщо впродовж місяця в нього не заплановано жодного LAN-турніру, то він зобов’язаний настрімити 120 годин за тридцять днів. Водночас за весь витрачений час та зусилля він не отримає нічого. Взагалі. Такі ж умови прописані для випадків, коли гравця переведено в запас. Отже, стрімиш близько тридцяти годин на тиждень, й отримаєш за це 0 доларів.
Наступним сумнівним пунктом є те, що ґеймерам забороняється працювати чи підробляти в інших місцях. Це навіть при тому, що гравці офіційно вважаються незалежними підрядниками, а не співробітниками компанії. Також за стріми вони можуть отримувати гроші тільки в тому випадку, якщо вони не стосуються спонсорів або самої організації, що їх найняла. Якщо ж трансляція відбувається за підтримки когось із них, то компанія зберігає 100 % прибутку.
Більш того, організація забирає собі всі гроші, які отримуються за продаж внутрішньоігрового контенту, який відноситься до гравця або ж його найманців. Це стосується й косметичних предметів із логотипами або назвою компанії.
Далі — більше: у контракті є пунт, який дозволяє найманцю продати або «здати в оренду» гравця без його згоди. Водночас, такі угоди між організаціями ніяк не обмежені регіонами. Виглядає це так: гравця зі США продали європейській організації, отже, ґеймер зобов’язаний зібрати речі та вирушати в дорогу.
Юрист Макс Ніколаідес проконсультував Esports Insider з цього приводу. За його словами, такі контракти є виключенням, а більша частина кіберспортсменів мають значно кращі умови. Найбільше розповсюджена проблема несправедливих контрактів у маловідомих дисциплінах та невеликих організаціях. Усім професійним ґеймерам рекомендують уважно читати контракти перед підписанням, і відмовлятися від схожих умов, адже альтернатива є. Якщо є можливість, рекомендується до підписання договорів залучати юристів.