Чи мріяли ви колись відкрити свій власний бар із блекджеком та випивкою? Через пандемію та надвеликі витрати все полетіло під три чорти? Не сумуйте, адже запустити свій бізнес та завоювати довіру хмільних клієнтів можна і вдома. До вашої уваги — «Таверни Тіфенталя», настільна гра, де ви та ваші друзі позмагаєтесь у навичках стратегії та бізнесу. Відкрити свою алкогольну забігайлівку довелося й нам, за що велика дяка видавництву YellowBox. А ще їм дяка за спеціальний промокод зі знижкою, але про нього наприкінці огляду 🙂
Гей-но, офіціантко! Принеси нам дві чарочки відбірного шнапсу, ми тут огляд робимо!
Зоряним покривалом ніч загорнула місто в темряву. Завиває холодний осінній вітерець, мрячить дрібний дощ. Старенький дерев’яний візочок торговця, залишаючи широкі борозни на своєму шляху, повільно котиться та скрипить своїми оббитими залізом колесами. Раптово візник чує відлуння музики, і, побачивши слабкий вогник десь вдалині німецького селища Тіфенталь, змахує поводами.
Там вечірка вже давно в розпалі. Співають лютні, л’ється пиво та шнапс, гості за столами сміються та розповідають небилиці, а верткі офіціантки ледь встигають приймати замовлення. Таверни Тіфенталя гостинно відчиняють свої двері для всіх охочих!
Приблизно так починається історія вашого закладу мрії й настільної гри «Таверни Тіфенталя». Це популярна модульна економічна стратегія на розміщення кубиків та побудову колоди. Гравці приміряють на себе роль одночасно бармена і власника таверни, адже мають налагодити поставку пива, найняти персонал, покращувати та розширяти заклад. Усе для того, аби привернути якомога більше клієнтів, які і принесуть переможні бали.
Перше, що вам потрібно, це розібратися з правилами. Скоріш за все, доведеться прочитати їх кілька разів, адже, навіть із картинками зрозуміти, чого від вас хочуть — складнувато. Іронічно, але сама гра доволі легка, та про це пізніше. Рекомендуємо не мучитися і просто переглянути правила та приклад живої партії на ютубі.
Далі, потрібно розкласти ігрові елементи на полі. Їх дуже багато, але не лякайтеся, для першої гри вам знадобляться не всі. Однак, чого вам дійсно буде не вистачати, так це місця. Рекомендуємо грати на великому столі, або, навіть на підлозі. Вам же десь треба буде тримати основне ігрове поле, а також картки та планшети таверн кожного з гравців. Якщо все на своїх місцях і шнапс уже в келихах, то настав час відчинятися.
Щодо самого процесу гри, то партія триває 8 днів (тобто раундів), кожен із яких поділений на 7 фаз:
- Новий вечір у таверні. Просувається маркер раундів і гравці одержують бонуси (якщо вони є).
- Прибуття гостей. Усі відіграють цю фазу одночасно. Бармени відкривають картки з особистих колод і розміщують гостей у тавернах, поки всі столи не будуть зайняті. Якщо колода добору порожня (в перші кілька раундів вона швидко закінчується), у неї замішуються картки зі скиду.
- Поява офіціантки. За кожну картку офіціантки (вона є в стартовій колоді, кілька в магазині, а також можна найняти собі постійну офіціантку, яку не треба діставати з колоди) гравець бере кубик свого кольору, кидає його й розміщує поруч із таверною.
- Приймання замовлень. Кожен бере чотири білих кубика, кидає їх і викладає на спеціальні підставки. Гравці вибирають по одному дайсу, розміщують поряд зі своїми тавернами (там, де лежать і кубики від офіціанток) і передають підставки, з кубиками, що залишилися, за годинниковою стрілкою. Усі знову обирають кісточки й передають далі підставки. Так відбувається доти, поки кожен гравець не сформує в себе пул із чотирьох білих кубиків. (Тобто такий собі керований рандом)
- Планування дій. Гравці виставляють свої білі й кольорові кубики на осередки дій. Тобто, якщо вам на одному з дайсів випала п’ятірка, то ви її можете покласти на одне з полів у таверні, де є також п’ятірка. Трапляються й універсальні поля, де можна покласти кілька кубиків, або де цифра не має значення. На цьому етапі вже потрібно розробляти невеличку стратегію: куди ви хочете виставити свої кісточки, що саме ви хочете здобути, і який ваш план на гру. Адже кожне поле дає різні можливості та ресурси, якими ви розпоряджаєтеся задля перемоги.
- Обслуговування гостей. Гравці почергово виконують усі заплановані дії в таверні. Після чого, гравець прибирає використані кубики — білі на підставку, а кольорові в запас. За такі дії ви отримуєте талери та пиво. Наприклад, можна обслужити гостя і здобути вказану на його картці кількість талерів. Каса теж приносить монети. Постачальники та продавці пива дають, як не дивно — пиво. Ще алкоголь можна набути з власної бочки. Але майте на увазі, не використана випивка та гроші зникають наприкінці дня, тому їх треба юзати на максимум або ховати до сейфу (вміст обмежений). Також у таверні є чернець, що дає можливість просувати свій маркер на особливому треку монастиря, який дає приємні бонуси (додаткове пиво, стіл чи кубики). За талери можна купити картку постачальника пива, посудомийки, офіціантки або столу й покласти її наверх особистої колоди добору. За грошенята також можливо поліпшити таверну, перевернувши обраний тайл (склад, сейф, касу, діжку тощо). За кожний такий апгрейд, ви здобуваєте додаткову картку дворян до своєї колоди. Таких королівських карт бажано мати побільше, адже кожна з них принесе по 10 очок перемоги наприкінець гри. А ось за пиво можна додати в особисту колоду картки гостей і дворян із ринку.
- Закриття. Робочий день скінчився, тому всім гостям та працівникам час додому. Гравці відправляють у скид усі картки, розміщені в таверні.
Кінець гри
Під кінець восьми таких днів — гра закінчується. Учасники підраховують усі зароблені очки перемоги (розташовані в горішньому правому куті) на своїх картках у колоді та скиді. Кращим власником таверни стає той, хто набрав найбільшу кількість очок.
Гра порівняно легка, хоч і потребує деякої підготовки для вивчення правил, механік та стратегій. Проблема такої казуальності в тому, що в «Тавернах Тіфенталя» майже повністю відсутня взаємодія з іншими гравцями. Тобто ви не можете жодним чином їм допомогти чи нашкодити. Звісно, є варіанти — вкрасти потрібний кубик на етапі драфту чи набрати ресурсів, аби вони взагалі закінчилися в грі. Однак, подібні махінації кардинально нічого не змінять, і перемога буде залежати здебільшого від святого рандому та вашої особистої стратегії. У правилах вказано, що грати можуть від двох до чотирьох людей, але фактично розвивати бізнес можна й самому. Лайфгаки для соціофобів від Geek.Informator…
А ось, за що гру можемо похвалити, так це за її варіативність. Залежно від кісточок, що вам випали, та ситуації з вашою економікою, можна робити акцент на покращенні таверни, наймі робітників, просуванні по монастирю та\або запрошення гостей, що додає великий плюсик до реіграбельності.
Також для підвищення складності і варіативності ви можете скористатися доповненнями, що вже включені до гри. Тобто купуючи «Таверну Тіфенталя» ви отримуєте не тільки базову бізнес-стратегію для невеликої компанії, а ще й ЧОТИРИ додаткові модулі, кожен із яких поступово змінює гру. Ось тут уже і знадобляться всі елементи, які ми попередньо відкладали. Отже, в грі може з’явитися новий напій — шнапс, до таверни завітають артисти, вам доведеться заносити підписи відвідувачів до гостьової книги і ще багато цікавого.
Тож, що ми маємо. «Таверни Тіфенталя» — це нескладна, але дуже захоплююча настільна гра, де причаїлися багато якісних механік. Якщо ви давно мріяли спробувати себе в ресторанному бізнесі, то це ваш шанс продемонструвати свої навички. Тільки від вас залежить, які картки потраплять у вашу колоду. Заробляйте гроші, покращуйте свою таверну, запрошуйте гостей і новий персонал, щоби саме ваш заклад став кращим у цьому невеликому містечку. Якщо вас зацікавила така перспектива, то із нашим промокодом «Бірдекель 10» ви зможете замовити «Таверни Тіфенталя» зі знижкою у 10%.