Якось ми вже звикли до того, що за анімаційні стрічки із більш глибоким змістом відповідає студія Pixar, у той час як основний підрозділ Disney творить яскраві мультики про принцес із піснями та невідворотнім хеппі-ендом. Та з усього є виключення, і «Рая та останній дракон» тому доказ. Це справжній постапокаліпсис у світі, який покинула магія драконів, унаслідок чого життя перетворилось на виживання. П’ять країн, що колись були єдиним народом, тепер відособлені одна від одної. Ніхто не хоче знати як живе сусід, усі думають лише про те, що він напевне живе краще, тож треба щось у нього забрати собі. І саме про спробу об’єднання тих, хто розділився, і розповідає стрічка.
Тут послідовно покажуть усе — і як ворожнеча почалася, і до яких наслідків призвела. Головна героїня мультфільму, Рая, у дитинстві на свої очі побачила, як стався черговий розкол, і навіть трохи прийняла в ньому участь, зробивши для себе висновки. Наприклад, що довіряти людям — досить кепська ідея, а тому місію на повернення у світ магії драконів вона може виконати лишень сама.
Далі картина розповість, як дівчина зустрічала нових друзів та старих ворогів, як змінювався її світогляд під впливом нових обставин, і як вона врешті решт… Та до чого Рая дійшла в кінці свого шляху ми вам, звісно, не розкажемо, бо це треба дивитись самостійно.
Дивитись на великому екрані, ще краще із 3D, тому що «Рая та останній дракон» це без перебільшень найкрасивіший мультфільм з усіх, що коли-небудь виходили в прокат. Колосальна кількість деталей, реалістичне освітлення, різноманітні образи людей та тварин — тут є на що задивлятися, а потім вивчити детальніше, коли стрічка вийде на носіях і можна буде ставити її на паузу щоб оцінити кожний кадр.
Поруч із графікою йде й настільки ж чудова музика. Так, пісень у картині нема, та це компенсується виразними інструментальними композиціями, що задають тон кожній сцені. Глядача буквально катають на емоційних гірках, змушуючи відчувати то сум, то радість, то страх, то полегшання. Особливо в кінці, коли… От що «коли» — не скажемо, однак певні, що ви зрозумієте, на що був натяк, коли самі подивитесь.
Крім головної героїні нас познайомлять із незвично великою кількістю інших персонажів, при цьому приділивши кожному з них достатньо уваги, щоби зрозуміти їхній характер. З трейлеру можна подумати, що події зосередяться на стосунках із драконицею Сісу і вона гратиме роль другорядного комічного персонажу, однак це омана. Напевне навмисна, щоби ви чекали одного, а насправді побачили дещо геть інше. І це працює! Очікуючи просту історію і стилі бадді-муві, ви отримаєте дещо набагато більше.
Хоча і пригод, й екшну, і гумору тут також більш ніж достатньо. «Рая та останній дракон» — це в жодному разі не нудна філософська притча, тут взагалі немає коли навіть очима кліпнути щоби нічого не пропустити. Хіба що ви будете стримувати сльози, коли…
Ага, так ми вам і сказали! Дивіться самі! Воно того точно варте!
Автор: Олександр Пушкар