Кіно, технології, ігри та інше у нашому телеграм каналі. Приєднуйся зараз

Що потрібно знати про китайсько-африканський технологічний альянс?

Африка — це осередок цифрових можливостей. Технологічний ринок на континенті розвивається дуже швидко, і на ньому спостерігається приплив цифрових пристроїв, які потрапляють до рук усе більшого числа африканців.

Це тенденція, яку підтримує Китай. Такі компанії, як Huawei, Boomplay і Transsion, відіграють важливу роль у цьому процесі — вони вносять інвестиції та, водночас, пропагують свої новітні ґаджети. Переваги в даному випадку очевидні — дешевші товари та зростання рівня зайнятості. Однак існує можливість того, що ті ж самі компанії можуть також експлуатувати низький рівень кібербезпеки в Африці.

У цій статті ми розглянемо переваги й недоліки даного альянсу, а також спробуємо розібратися в тому, що може чекати на користувачів із Африки в майбутньому.

«Цифровий шовковий шлях»

Можливо ви вже знаєте це з уроків історії, але Великий шовковий шлях був мережею торгових шляхів, якими в стародавні часи користувалися купці. Він поєднував Європу з Азією — з’єднання, яке поклало початок розвитку сучасного світу.

Величезний діловий потенціал Африки призвів до того, що експерти назвали її «цифровим шовковим шляхом», і в останні роки спостерігається сплеск інвестицій із боку китайських компаній. Нещодавній звіт показав, що п’ять найприбутковіших країн Африки (від Ефіопії до Замбії) до березня 2019 року одержали загалом майже 8,5 млрд. доларів США.

Переваги цього очевидні: африканські користувачі нарешті мають доступ до якісного цифрового обладнання. Тепер стало простіше спілкуватися з людьми, вчитися, бути в курсі останніх можливостей для бізнесу — і користуватися деякими з багатьох привілеїв, які є простим елементом життя у західному світі.

Не виключено, що ми станемо свідками небаченого стрибка економіки африканських країн, чому в подальшому сприятимуть такі ініціативи, як China Africa Tech Initiative (CAT-I). Ця програма зосереджена на виявленні галузей, найбільш придатних для китайського фінансування, включаючи сонячну енергетику, фінансові технології та електронну комерцію.

 «Виготовлено в Китаї»

Основна частина цих інвестицій надійшла від міжнародних китайських компаній. Такі компанії, як Huawei та ZTE, є рушійною силою нової цифрової інфраструктури на континенті, поставляючи новітні технології африканським користувачам.

Що стосується Transsion, китайського оператора мобільного зв’язку, — це особлива історія успіху. Уже будучи провідною телефонною компанією Африки, вона дебютувала на китайській фондовій біржі з неймовірним успіхом — у перший день торгів її вартість злетіла на 64 %.

Усе це вказує на те, що африканські ринки переповнені китайськими товарами. Китайські технології тепер є основою економіки цих країн, а нові розробки, такі як технологія розпізнавання обличчя чи штучний інтелект, уже користуються попитом.

технології

Фото Airam Dato-on для Pexels

Проблеми безпеки

Якісні товари, дешевший доступ до Інтернету — на що тут скаржитись? Однак, незважаючи на те, що Африка стає все більш цифровою, є побоювання, що її користувачам доведеться платити за це дещо іншими способами.

По-перше, імовірно, що багато людей не знають, що їх товари виробляються в Китаї, і тим більше не розуміють складні технології, які за ними стоять. Експерти стурбовані тим, що це посприяє створенню аналогу моделі інтернет-цензури Пекіну, що може використовуватися урядом, який уже «прославився» нехтуванням певних прав людини, для своїх цілей.

Хоча в більшості китайсько-африканських проектів на сьогоднішній день заявлено, що вони націлені на підвищення безпеки міст, вони мають системи спостереження, які потенційно можуть бути використані не за призначенням.

Адріан Шахбаз, керівник відділу досліджень некомерційної американської фірми Freedom House, зазначає, що розширення доступу до Інтернету не означає більшої свободи в Інтернеті, і саме на це уряди африканських країн повинні звернути увагу.

Соціальні проблеми

Тепер, коли ця технологія стала настільки доступною та простою у використанні, є побоювання, що вона матиме деякі негативні наслідки і для африканського суспільства.

Наприклад, завдяки безлічі способів оплати ще ніколи не було так просто витрачати гроші в онлайн-казино. Дослідження показують, що в африканських країнах спостерігається різке зростання популярності азартних ігор онлайн. З урахуванням відсутності доступних матеріалів про правила безпечної гри, побутує думка про те, що деяким китайським фірмам, особливо менш відомим, це буде на руку.

Відповідне дослідження LA Times показало, що недобросовісні компанії встановлювали ігрові автомати в селах Гани, і багато бідних членів місцевої спільноти підсіли на них у спробі виграти гроші.

За аналогією, якщо африканські споживачі стануть покладатися на такі технології, що, безумовно матиме місце, залежність від китайських товарів може створити проблеми.

Західні компанії не поспішають усвідомлювати можливості, які відкриваються в Африці. Це змінює баланс сил безпосередньо на користь китайських підприємств, які, не маючи твердого конкурента, з яким потрібно би було боротися, можуть просто диктувати попит і пропозицію на електронні пристрої на континенті.

Така монополія може легко підняти ціни та змусити користувачів витрачати більше, ніж вони можуть собі дозволити, задля отримання бажаних технічних рішень.

Досягнення балансу

На сьогоднішній день усе вказує на те, що китайсько-африканське партнерство має позитивний вплив на африканські ринки, і рішення таких колективів, як China Africa Tech Initiative, щодо вивчення нових можливостей для їх подальшого розвитку, є абсолютно вірним.

Однак, як і в усіх ділових операціях, завжди повинен зберігатися етичний баланс і прагнення уникнути негативних соціальних наслідків.  Google та Microsoft нещодавно відкрили свої перші центри обробки даних у Африці, і це хороша новина для тих, хто стурбований китайською монополією.

Щоправда тепер на них лежить відповідальність за забезпечення того, щоб місцеве населення не використовувалося для зростання бізнесу. Це тема, яка з часом стає все більш і більш актуальною.