Люк Скайвокер: Ви у Війнах клонів брали участь?
Обі-Ван Кенобі: Так, я колишній лицар-джедай,
так само, як твій батько.
«Зоряні війни. Епізод IV. Нова надія»
Навряд-чи в далекому 1977 році Джордж Лукас підозрював, що коротенька згадка про збройний конфлікт галактичного масштабу в його фільмі під тоді ще простою назвою «Зоряні війни» породить два анімаційні серіали, повнометражний мультфільм, серію коміксів та інші твори, чиї персонажі будуть грати визначальну роль під час ключових подій кіновсесвіту.
Для початку визначимось, про які саме «Війни клонів» тут йтиме мова. У 2003 році побачив світ анімаційний серіал «Війни клонів» (іноді перекладають «Клонічні війни», в оригіналі — Clone Wars) Геннадія Тартаковського. Він відрізнявся 2D-анімацією, коротким хронометражем серій, що в перших двох сезонах тривали близько трьох хвилин, та позамежним рівнем брутального екшену. Мейс Вінду, що голими руками знищив армію дроїдів на Дантуїні, ще довго являвся мені в жахах.
Так ось, «охрана, отмєна»! Ця робота автора таких відомих анімаційних серіалів, як «Самурай Джек», «Лабораторія Декстера» та «Суперкрихітки», хоч і дійсно заслуговує на увагу, але якось іншим разом.
Зараз йтиметься про творіння режисера Дейва Філоні: повнометражний мультфільм «Війни клонів» (The Clone Wars) 2008 року та однойменний анімаційний семисезонний серіал, перший із яких вийшов того ж року.
Повнометражка по суті є змонтованою у фільм сюжетною аркою серіалу, і її основною задачею було познайомити аудиторію з новою значною героїнею всесвіту далекої-далекої галактики.
Як зрозуміло з назви події серіалу та фільму відбуваються під час конфлікту між Галактичною Республікою, основою армії якої були клони під керівництвом генералів-джедаїв, та Конфедерацією незалежних систем (сепаратисти), які воювали здебільшого за допомогою дроїдів. Війна тривала близько трьох років і відбувалась у проміжку між другим («Атака клонів») та третім («Помста сітів») епізодами. Якщо в другому епізоді Енакін Скайвокер, центральна фігура цілої кінофраншизи, ще падаван (учень) Обі-Вана Кенобі, то в третьому вже досвідчений лицар-джедай, генерал Великої армії Республіки, що воює в парі зі своїм колишнім наставником. Але центральними персонажами «Війн клонів» є не тільки ці двоє. Як говорив Йода в п’ятому епізоді: «there is another», — і цей, а точніше ця «another» Асока Тано, падаван Енакіна з раси тогрут!
Так, юному джедаєві, якому тільки нещодавно зрізали падаванівську косицю, щодо ясності майбутнього якого були сумніви в самого гранд-майстра Йоди, той самий Йода призначає падавана. Звучить трохи нелогічно, але коли логічність була взагалі притаманна «Зоряним війнам»?!
Персонаж Асоки, яка за свій пихатий характер отримала від свого вчителя прізвисько Шпичка, відтоді набув культового статусу й фанати мали змогу ознайомитись із її подальшими пригодами в анімаційному серіалі «Повстанці», книжці «Асока», а також у численних коміксах. Подейкують, що ми її побачимо навіть у другому сезоні серіалу «Мандалорець», а зіграє її ніби-то Розаріо Довсон. Якщо аудиторія буде задоволена, то зірка «Міста гріхів» та «Людей у чорному II» зіграє в окремому серіалі, цілком присвяченому Тано!
Всупереч юному вікові Асоки (станом на початок подій їй усього 14), вона швидко завоювала авторитет як серед клонів за свою хоробрість, кмітливість та людяне ставлення до них, так і серед членів Ради джедаїв.
Не треба забувати, що незважаючи на фанатську армію з бородатих дядьок, серіал розрахований у першу чергу на підлітків, тому через персонажа Асоки творці серіалу демонструють нам труднощі дорослішання: необхідність поваги до старших, важливість навчитись самостійно приймати рішення та навіть проблеми перших романтичних почуттів. Щодо останнього в серіалі є арка про допомогу Республіки повстанцям на планеті Ондерон. Одним із цих повстанців був Лакс Бонтері, син сенаторки сепаратистів, який після певних подій змінив свої політичні погляди. У цій арці присутній класичний любовний трикутник між Лаксом, Асокою та місцевою повстанкою Стілою Ґеррера (сестрою того самого Со Ґеррери з «Бунтар Один»), у якому Асока стає тією самою третьою зайвою.
Зрештою Стіла героїчно гине, що втім не сприяє розвитку стосунків Асоки та Лакса, але сильно б’є по її брату, погляди якого на боротьбу сильно радикалізуються, що ми й побачили вже в серіалі «Повстанці» та першому спінофі за «Зоряними війнами».
Але не єдиною Енакіновою падаванкою цікаві «Війни клонів». Ще одним новим персонажем всесвіту, який стійко асоціюється з цим серіалом, є капітан клонів СіТі-7567 на прізвисько Рекс, командувач 501-го легіону, що безпосередньо підпорядковувався генералу Енакіну Скайвокеру. Здебільшого через Рекса глядачі знайомляться з нелегкою долею клонів у цій війні та переймаються до них співчуттям та захопленням через їхню відданість… Що тим часом не завадило їм у «Помсті ситхів» повбивати своїх генералів-джедаїв на виконання Наказу 66, але це вже інша історія, яка у «Війнах клонів» частково буде висвітлена.
Клони взагалі по-справжньому добре розкриті в серіалі. Якщо в другому епізоді вони створюють враження видаткового матеріалу, гарматного м’яса, то тут ми бачимо справжні індивідуальності, які мають власні погляди, поважають один одного та готові прийти на допомогу за будь-яких обставин.
Серед інших солдатів-клонів, чиї пригоди нам демонструють, члени загону «Доміно» Еко та П’ятірка. Перший наче трагічно загинув під час місії на планеті Лола Саю. А П’ятірка дуже близько підібрався до розкриття змови щодо винищення Ордену джедаїв, що полягав у імплантації біо-чіпів клонам ще на стадії ембріону. Чіпи в потрібний момент могли бути активовані канцлером Палпатіном, унаслідок чого клони виконували попередньо закладені накази-протоколи, одним із яких був винищення джедаїв як зрадників Республіки. У побратима П’ятірки, Тапа, такий чіп спрацював передчасно, через що клон вбив на полі бою майстра-джедая Тіплар. У результаті проведення власного небезпечного розслідування П’ятірка дійшов висновку, що сліди ведуть на саму керівну верхівку Республіки, але не встиг переконати Енакіна в правдивості свого розслідування. Через ряд зрежисованих Палпатіном подій П’ятірка був убитий іншими клонами, а Наказ 66 під час подій третього епізоду було успішно виконано.
Перейдемо до поганих хлопців… і дівчат. Зі злодіїв, яких ми знаємо з фільмів, у серіалі зокрема присутні граф Дуку (aka Дарт Тиранус) у якості голови сепаратистів, генерал Ґрівус як головнокомандувач армії КНС, ну і, звісно, Шив Палпатін, він же Дарт Сідіус.
А ось нововведеним персонажем є учениця Дуку, датомірка з клану чутливих до темного боку Сили Сестер ночі, Асажж Вентресс. У деякому сенсі вона є антиподом Асоки Тано, що зовнішньо підкреслюється її стилем бою двома світловими мечами.
У ході подій серіалу Дуку зраджує Вентресс, і та вирішує помститися йому. Реалізуючи свою вендетту Асажж зіграла свою роль у поверненні буквально з того світу ще одного поганця, Дарта Мола. Так, того самого, якого ще в першому епізоді тоді ще падаван Обі-Ван Кенобі розрубав навпіл. Але у всесвіті Зоряних війн втрата половини тіла ще не означає смерть!
Лідерка клану Сестер ночі, Матінка Талзін, якій служила після зради Дуку Вентресс, вела свою власну гру, метою якої було знищення Дарта Сідіуса. Для цього вона задумала свою «багатоходовочку», першим кроком якої було позбавлення Палпатіна його чинного учня — Дуку. Але Дуку «був парубок моторний», і щоби здолати його Вентресс у поміч було надано Саважа Опресса, співплемінника Дарта Мола, стати якого було завищено специфічною відьомською магією (різновид темного боку Сили).
Незважаючи на таке підсилення, Дуку все-одно здолав датомірський десант, а між Опрессом та Вентресс виник конфлікт. Врешті-решт Саваж повернувся до Матінки Талзін. Вона скерувала його до Дарта Мола, щоби той став йому новим наставником. Виявилось, що Мол усі десять років від моменту його ділення надвоє провів на планеті-звалищі Малий Лото, де сказав до побачення кукусі, відростив довгі роги, сконстроював собі елегантні павучі кінцівки, потроху бавився з ручним удавом і тішився канібалізмом (і це все не прикол).
Єдиною життєвою метою Мола, після того, як Саваж із Талзін привели його до тями, стала помста тому, з ким він небезпідставно пов’язував усі свої страждання — Кенобі. Після спершу невдалих спроб сколотити собі банду головорізів рогаті брати натикаються на «Вартівників смерті», угрупування мандалорців-терористів, що воліють повалити чинний конституційний лад на Мандалорі.
Взагалі-то Мандалору в серіалі приділяється більше уваги, ніж іншим планетам. І це не дивно, бо ще від часів появи на екрані Боби Фетта в п’ятому епізоді (якщо не рахувати його появи в анімаційній складовій у The Star Wars Holiday Special), глядачі перейнялися неабияким інтересом до культури небагатослівних брутальних шоломоносців.
Під час подій серіалу на цій войовничій у минулому планеті порядкує пацифістська фракція «Нових мандалорців» на чолі з герцогинею Сатін Крайз, у якої є незгаслі з минулого і взаємні романтичні почуття до Обі-Вана Кенобі. А ще в неї є сестра, Бо-Катан, і вона — найближча соратниця лідера «Вартівників смерті» Пре Візсли, власника темного світлового меча — символа влади в мандалорській культурі (так, це той самий меч, що був у «Повстанцях» та «Мандалорці»). От така ось шекспірівська драма.
У цю й так нестабільну ситуацію втручається ще й Мол. Користуючись становищем, маючи за мету дістати Кенобі, він викручує все на свою користь. Об’єднавши під своїм началом найбільші кримінальні угрупування галактики та «Вартівників смерті» у єдиний альянс «Колектив тіней», розігрує на Мандалорі невелику «виставу з перевдяганням», унаслідок чого повалює владу герцогині Сатін. Після невеликої інтрижки Мол власноручно вбиває тим самим темним мечем уже непотрібного йому Пре Візслу, чим легітимізує себе як нового лідера Мандалору (так, там такі порядки). Незабаром Мол повторює той самий фокус уже із Сатін Крайз прямо на очах у Кенобі, який безоглядно кинувся рятувати свою кохану. Там така чутлива сцена була, не плакав так від часів «Короля лева».
Обі-Ван врятувався лише завдяки прямій допомозі Бо-Катан, що була не дуже в захваті від вбивства Молом Пре Візсли, та непрямій — сюрприз-сюрприз — Палпатіна. Цей майстер із конспірації відчув, що ексучень починає заважати його далекоглядним планам, і прибув на Мандалор із дипломатичним візитом, щоби «нанести користь і заподіяти добро». За результатами його поспішного карального вояжу Саважа Опресса було поділено на нуль, а Молу проведено сеанс електрошокової терапії в профілактичних цілях. На цьому пригоди Мола на Мандалорі ставляться в серіалі на паузу до сьомого сезону.
Якщо ми вже торкнулись теми романтики, то як не написати про Падме Амідалу. Вона присутня у великій кількості серій, зазвичай її супроводжує Сі-3ПіО, до якого іноді долучається Ер2-Де2. Падме дуже активно веде свою сенаторську діяльність, реально розв’язує конфлікти та допомагає істотам по всій галактиці. Одразу видно, у кого пішла Лея. Стосунки з Енакіном декілька разів опинялися під загрозою, але врешті-решт це призводило до ще більшої прив’язаності Скайвокера до Падме і його нездатності уявити життя без неї, що в подальшому дало про себе знати.
Щодо персонажа майстра Йоди, то у «Війнах клонів» старий зелений джедай не задовольняється простою роллю досвідченого мудрого покровителя, а особисто бере участь у визначальних подіях війни. У кінцевій арці шостого сезону Йода починає чути голос давно мертвого вчителя Обі-Вана-Квай-Гона Джинна. Той пояснює, що знайшов шлях до безсмертя свого духу шляхом поєднання із Силою та закликає Йоду почати тренування в цьому ж напрямку. У ході цих тренувань Йода відвідує планету Сили (Джерело життя), де знайомиться зі жрицями Сили, які уособлюють собою Спокій, Радість, Гнів, Сумнів та Журбу.
Після серії форкшопів від цих тренерок особистісного росту на Йоду чекав іспит на планеті сітів Морабанд (Коррібан), де старому майстру довелось зустрітися з темним боком самого себе, духом Дарта Бейна та подобою астральної проєкції Дарта Сідіуса. З усіх цих негараздів наш «крихітний зелений приятель» вийшов переможцем та повернувся на Корусант, щоби далі продовжувати з духом Квай-Гона свої заняття.
Життя інших знайомих нам із повнометражних фільмів персонажів теж не оминули увагою у «Війнах клонів». Напевно, найбільше її приділено вже згаданому Бобі Фетту. Воєнні часи завжди були періодом розквіту найманців. У всесвіті Зоряних війн усе так само, тому Боба вже в юному віці стає лідером банди мисливців за головами після навчання в досвідченої Орри Сінг (тої самої, яку згідно зі спінофом про Гана Соло вбив наставник «найкращого пілота галактики» Тобіас Бекетт). Його шляхи перетинаються одного разу зі згаданою Ассаж Вентресс, яка після своєї поразки від Дуку також вирішила пошукати себе в цьому прибутковому бізнесі.
Ще зі знайомих облич (а іноді пик) у серіалі можна побачити молодого майбутнього адмірала Акбара, Чубакку, Таркіна та Джаббу Хатта. Власне повнометражний мультфільм і описує операцію з порятунку немовля Джабби. Так, ці слимаки розмножуються і сподіваюсь, правило № 34 тут не діє…
Але повернемося до головної героїні «Війн клонів». Наприкінці п’ятого сезону на нас чекає арка про те, як Асока покинула Орден джедаїв. Усе сталося через хибне звинувачення її у вбивстві підозрюваної в терористичній атаці на Храм джедаїв. Це влаштувала інша падаванка — Барріс Оффі, яка зневірилась у цінностях джедаїв та підозрювала їх у безпосередній зацікавленості у війні (нікого не нагадує, га?). Кінець кінцем правду було віднайдено Енакіном за допомогою на той час уже самою по собі Асажж Вентресс, але Асоку вже було вигнано з Ордену та вона постала перед судом Республіки. Навіть після того, як усе владналось, а джедаї вибачились перед Асокою та запропонували повернутись, Тано вже розчарувалась у Ордені та вирішила піти сама. Це завдало значного удару по Енакіну та стало ще одним зернятком його особистої недовіри до джедаїв, яке проросло в «Помсті ситхів».
Якось ось так! Ще зазаначу, що під час перегляду серіалу у вас може виникнути відчуття легкого збентеження, бо з внутрішньої хронологією тут повний безлад до третього сезону включно, але й потім ставались рецидиви. Що говорити, якщо хронологічно першою серією є шістнадцята серія другого сезону, другою — шістнадцята серія першого сезону, далі розгортаються події повнометражного мультфільму, а потім — початку третього сезону. Офіційний сайт Зоряних війн навіть опублікував пам’ятку з порядком перегляду серій.
«Війни клонів» часто називають сюжетною латкою для трилогії приквелів. І з більшістю своїх задач у цій ролі серіал дійсно впорався. Після його перегляду різні нелогічні моменти в третьому епізоді вже такими не виглядають. Хоча на початку демонстрації багато фанатів плювались від самих ідей наявності падавана в Енакіна чи факту того, що Мол вижив, з часом, і не в останню чергу через зниження якості контенту за Зоряними війнами після купівлі франшизи Disney, серіал набув статусу живої класики.
Тож, якщо ви не бажаєте передивлятися сто двадцять одну серію шести сезонів серіалу та повнометражний мультфільм, у цій статті в принципі є все, щоби зі спокійною душею сідати одразу за сьомий, останній сезон, а там є на що подивитись!
Автор: Олексій Кобелєв, адмін Telegram-каналу «Зоряні Війни»