14-річний Коді «Clix» Конрад брав участь у турнірі FNCS з Fortnite разом зі своєю командою. Гра транслювалася у прямому ефірі. Несподівано на фоні у молодого гравця почувся якийсь шум. Він повідомив товаришам, що у нього вдома поліція, і йому потрібно піти, після чого відключився.
Як стало відомо пізніше з його повідомлень у Twitter, він став жертвою так званого «своттингу» – відносно нової і вельми небезпечної форми розіграшу шляхом виклику поліції до «цілі».
«Своттинг» (англ. SWAT-ing) – метод «розіграшу» шляхом виклику поліції у будинок «жертви». Найчастіше заявник повідомляє, що за вказаною адресою відбувається жахливий злочин, тому спецслужбам варто якомога швидше щось вдіяти. Звичайно, реагуючи на повідомлення, на місце виклику відправляють спецназ для врегулювання ситуації. Потім «розіграній» людині доводиться довго пояснювати поліції, що у домі нічого не відбувається, а виклик був неправдивим.
Такий метод став найбільш популярним серед ґеймерів. Гравці викликали поліцію до своїх супротивників у грі, аби завадити їм перемогти. Пізніше любителі жорстоких розіграшів стали відправляти спецназ до стрімерів, аби ці події були ще й зафіксовані на камеру.
Неважливо, які цілі ставлять перед собою любителі «своттингу», але чомусь їх не бентежить, наскільки це може бути небезпечним. Відомо щонайменше про один випадок, коли такий вид розіграшу закінчився смертю людини.
Так, одного разу американець Тайлер Барріс програв півтора долари у грі Call of Duty: WWII. Гнів взяв верх, тому геймер почав ображати супротивника и напряму погрожувати йому «своттингом». На це його візаві відповів, що «зможе упоратися з візитом спецслужб», але все ж назвав розгніваному супротивнику чужу адресу.
Тайлер розбиратися не став, і одразу ж зателефонував до поліції і заявив, що за вказаною адресою відбулося вбивство, а злочинець тепер тримає заручників. Звичайно, до місця подій був відправлений озброєний спецназ.
Коли правоохоронці постукали в двері, їм відкрив 28-річний Ендрю Фінч, який нічого не підозрював. Спецназівці відразу наказали йому підняти руки, що він і зробив, але від несподіванки завагався і випадково на мить їх опустив. Оскільки поліцейські думали, що перед ними озброєний вбивця, вони прийняли це як спробу дістати пістолет, тому відкрили вогонь першими.
Коли стало зрозуміло, що у домі не було ніяких вбивств, почали з’ясовувати обставини події. Тейлера Барріса викрили і звинуватили у злочинних діях, які призвели до смерті людини. 30 березня 2019-го року йому присудили 20 років ув’язнення. Спочатку його хотіли «посадити» на 25 років, але за те, що він зізнався ще у близько 20-ти випадках «своттингу», вирок пом’якшили.
Якщо повертатися до нещодавньої ситуації, то з 14-річним стрімером усе добре, він не постраждав. Варто зазначити, що на момент приходу правоохоронців персонаж вже був вбитий у грі, тому його відсутність не вплинула на результати турніру. Можливо, що винуватець розіграшу ставив перед собою ціль саме завадити гравцю прийняти участь у грі.
Сам Коді написав у своєму Twitter, що вважає «своттинг» жахливим, і не розуміє, у чому сенс таких дій. До речі, цього року йому не дуже щастить – трохи раніше його акаунт у Twitch зламали хакери, і почали розповсюджувати контент для дорослих, за що хлопець отримав «бан» у сервісі.
Swatting is so disgusting, whats the point of it.
— Clix (@ClixHimself) 27 октября 2019 г.