Уже кілька десятиліть наші кіберспортсмени змагаються на міжнародних аренах під українськими прапорами. Уже з десяток років у самій Україні кіберспорт набрав просто шалених обертів. Уже кілька років, як існують безліч локальних аматорських турнірів і зростає кількість професійних команд. І лише 7-го вересня 2020 року Федерація Кіберспорту України (UESF) змогла добитися визнання кіберспорту офіційним видом спорту в Україні.
Звучить усе супер-круто, у теорії… . Треба це визнання реалізовувати. Ми спитали в засновника UESF Артура Єрмолаева, що саме робитиме організація в найближчі місяці та до яких турнірів готуватися українським кіберспортсменам.
Ви подали документи на визнання кіберспорт офіційним видом спорту в Україні. Скільки часу це все зайняло?
Якщо судити зі старту, як нам сказали «можете надсилати», то ми вирішили зі всієї країни задіяти десь 40 людей. Ми розділилися на групи, і кожна займалася своєю частиною документів. І це зайняло десь місяць. Це виключно підготовка документів. До цього ми півтора року до них ходили, просили, домовлялися.
Задля того, аби зібрати комісію, яка могла занести кіберспорт до офіційних видів спорту, нам довелося чекати й інших людей, які просували якийсь інший вид спорту. Справа в тому, що комісія не збирається заради тільки одного претендента, потрібно 3–4, які також хочуть офіційного визнання.
Що далі? Які плани на майбутнє після визнання кіберспорту офіційним видом спорту?
Після визнання, за законом, Міністерство молоді та спорту проводить конкурс (тендер) на національну федерацію. Потрібно подати документи, а потім знову збирається комісія, аби офіційно визнати федерацію на законодавчому рівні. Обіцяють, що займе це приблизно місяць після офіційного визнання.
Кого будуть шукати на тендері? Когось, хто зможе сформувати таку федерацію?
Ні, подати заявки на тендер можуть тільки вже сформовані федерації. Тобто існує «любительська федерація», вона вже має певний статус і саме вона має подавати документи на цей тендер. Тим паче, там чимало встановлених правил для того, аби федерація могла подавати заявку на участь та визнання на національному рівні.
В Україні є десь 16–17 юридично відкритих федерацій, які можуть захотіти взяти участь у конкурсі. Проте, жодна з них, за законом, зараз не підходить, бо має бути членом міжнародної федерації, що є підписантом Всесвітнього антидопінгового агентства.
В Україні ми [Федерація кіберспорту України] — єдині, хто дотрималися цих правил. Фактично, ми єдині, хто може брати участь у тендері на визнання федерації кіберспорту.
Давайте конкретно: що саме ви почнете робити, коли кіберспорт визнають офіційним видом спорту, а вас — офіційною федерацією кіберспорту України?
Спочатку почнемо писати календарний план Міністерства спорту. Там будуть розписані всі наші активності на цей і наступні роки (розклади офлайн та онлайн турнірів, офіційних заходів, тощо). Також ми маємо принципову позицію — жодних грошей від держави. Ми згодні на підтримку на кшталт «надати приміщення для проведення невеликого турніру», або ж якась інформаційна допомога. Втім, вцілому, усі наші турніри проводитимуться не заради прибутку.
Так, у нас будуть ті ж спонсори, що є зараз (бренди комп’ютерної техніки, сайти, міжнародні компанії, тощо — прим.). Проте вони будуть виділяти кошти виключно на потреби турніру, копійка в копійку. Тобто, ще раз, фінансувати ми будемо самі себе завдяки вже сформованій базі рекламних партнерів. Про прибуток мови не йде, а держава буде допомагати виключно в організаційних питаннях.
Зараз ми вже почали співпрацювати з Міністерством спорту — нас попросили провести Національний турнір із кіберспорту під егідою Міністерства молоді та спорту. Звичайно, через пандемію ми поки не знаємо, як саме це буде проводитися. Подивимося.
До речі, ми також будемо подавати документи щодо офіційних правил кіберспорту на території України. Нам допоможуть із їх підготовкою в Міністерстві спорту. Окрім того, будуть правила загальні, і правила уточнені для кожної дисципліни окремо. Як тільки все це підготуємо — вони підуть на підпис міністру. Після цього в нас будуть офіційні правила проведення кіберспортивних заходів.
Як щодо згаданого турніру під егідою Міністерства спорту? Є ще якісь деталі?
Його реалізувати збираємося вже цього року. Поки плануємо проводити все це у форматі конференції. Тобто, аби не проводити відбіркові матчі одразу по всій країні, будемо, скажімо, об’єднувати декілька областей у різних частинах України, та проводити відбіркові там. Потім, за тією ж схемою, в іншій частині країни. Усе це в онлайн-форматі, а потім уже проведемо офлайн-фінал у Києві.
Поки це буде загальний турнір для всіх вікових груп. Пізніше будемо ділити заходи на дивізіони, наприклад — шкільні чи студентські, та за рівнем професійності. Це зможемо реалізувати, приблизно, десь весною чи літом 2021-го року.
Тобто, вже за рік ми спробуємо сформувати повноцінну турнірну екосистему, де будуть шкільні, університетські, бізнес-ліги, тощо зі своїми розподілами на рівні професійності. І всі вони грають між собою та мають можливість узяти участь у аналогічних міжнародних турнірах (прим. — детальніше про ці можливості можна прочитати в нашому матеріалі про діяльність Федерації кіберспорту).
Як щодо соціальних заходів? Якось була бесіда про ідею створення окремих ліг та можливостей для ветеранів АТО?
Ці ідеї поки в розробленні. Коли нас визнають на національному рівні, то ми вже разом із Міністерством спорту будемо розвивати різні можливості. Також ми залучимо до розроблення різних програм і Міністерство охорони здоров’я, і МВС і може навіть ЗСУ.
Наприклад, у планах створити кіберспортивну лігу для ветеранів АТО, або ж розробити програму реабілітації військових завдяки відеоіграм. Правоохоронці можуть застосувати відеоігри та кіберспорт для відпрацювання тактичних навичок та покращення взаєморозуміння в команді. Не забуваємо і про різні види тренувань з допомогою VR (віртуальної реальності).
Окрім того, ми також розглядаємо можливість проведення турнірів для людей з обмеженими можливостями. І це не тільки в межах України. Мова йде і про міжнародні змагання різної величини.
Чи планується відкриття якогось окремого ЗМІ чи сайту для розповсюдження новин Федерації та кіберспорту в Україні особисто від вас?
Так, плануємо писати новий сайт уже як окремий ресурс самої Федерації Кіберспорту. Мова йде більше про комфортність співпраці з кіберспортсменами та можливими партнерами.
На новому сайті Федерації кожен кіберспортсмен зможе зробити власну сторінку. На сайт будуть підтягуватися всі дані про участь гравця в турнірах: його перемоги чи програші, досягнення, статистика, тощо. У Федерації кіберспорту України вже є власна платформа, але все це «переїде» на новий ресурс та модернізується.
Найголовніше: чи дійсно будь-хто зможе бути «майстром спорту» з кіберспорту?
Сміятися можна скільки завгодно, але дійсно, ми з Міністерством спорту розробляємо градацію офіційних кіберспортивних звань. Якщо ви виконаєте всі умови, то можете стати «кандидатом у майстри спорту» з кіберспорту. Федерація це затвердить офіційним документом, як це зараз працює в усіх уже визнаних видах спорту. Чи буде якийсь поділ на дисципліни (Dota 2, Valorant, тощо) — поки не можемо сказати.