Народе, тут цікава статистика під’їхала. За даними Національного Банку України в Україні налічується майже 43 мільйони тримачів платіжних карт. А скільки сайтів ви відвідуєте щоденно? Тільки не кажіть, що на кожному сайті ви авторизуєтесь та надаєте особисті дані, а особливо — дані банківських карт.
Якщо ж це так, у нас не дуже добра звістка для Вас. Якщо ви ще й полюбляєте переходити на неперевірені джерела чи маловідомі сайти — тоді вам точно потрібний невеличкий екскурс та лікнеп (або лікбез).
На подібних сайтах ваша приватна інформація (ПІБ, телефони, пошта, адреса, тощо) — це райський шматочок для шахраїв. У кращому випадку ваші дані потім зіллють у якусь базу та будуть вам телефонувати з усіляких компаній чи слати смс-ки у Вайбері. У гіршому випадку — почнуться операції з вашими банківськими картками.
Аби захиститися від побідних махінацій та шахраїв є декілька варіантів:
- Онлайн-сервіс BezBid версія якого вже успішно функціонує в українському сегменті Інтернету. Це безплатний сервіс для громадян України, які хочуть убезпечити своє перебування в мережі.
- Просто не залишати свої дані на маловідомих чи не перевірених сайтах
- Взагалі не заходити на сайти, які містять клікбейтні заголовки на кшталт «допоможіть, дитина вмирає» чи «Зеленський продав Україну»
Останні два пункти вам буде складно використовувати, бо буде питання: «А як розрізнити фейковий та потенційно небезпечний сайт від якісного?». Тут на допомогу і приходить онлайн-сервіс BezBid. Він розроблений як ефективний інструмент для поширення знань із кібергігієни для інтернет-користувачів.
Цифровий сервіс виявляє та розкриває природу тіньових сайтів. Він перевіряє web-ресурс на вразливість, реєстраційні дані, справжність, законність, ніші ресурсу, а також виявляє клоакинг у режимі онлайн.
Самостійно така перевірка займатиме кілька годин, а для цього потрібні ще і спеціальні навички та знання. Тож нащо витрачати час, коли BezBid може зробити все за вас
Можливості ресурсу:
- Інформація про домен. У разі порушення будь-якого закону (в т.ч. закону про медіа) у BezBid є інформація про IP-адреси, реєстратора домену, хостера, що допоможе знайти порушників і притягнути до відповідальності.
- Історія домену. Ресурс надає можливість бачити всю історію (на кого й коли переоформлювався домен), хто був власником домену в певний період часу. Якщо таки був кіберзлочин і власник сайту змінив дані whois, аби приховати якесь шахрайство, цей сервіс покаже всю історію змін.
- Наявність SSL сертифікату. 36 % українців регулярно роблять покупки в інтернеті. Тільки уявіть, це ж скільки людей можуть стати жертвами гакерів! Вони через незахищеність сайтів крадуть дані користувачів (ПІБ, платіжні дані тощо). SSL є невід’ємною складовою кібербезпеки, вдосконалення якої є великим пунктом у стратегії державних органів.
- Віруси. Ну тут банально, якщо є вірус — сайт уже не добрий.
- Стоп Слова. Завдяки стоп-словам система зможе проводити пошук сайтів, що займаються реалізацією незаконних товарів та сервісів (наркотики, зброя казино чи виявлення агресії Російської Федерації проти України).
- Перевірка на клоакінг. Клоакінг — ще один шлях незаконного отримання персональних та платіжних даних користувачів, також з допомогою клоакінгу злодії росповсюджують товари обдуривши Google.
- Перевірка на редіректи. Фішинг — це ота ситуація, коли «якого біса я натиснув на сайт, а мене кинуло на рекламу презервативів?!»
- Авторитет домена. Демонструє рівень довіри до сайту.
Основною метою кіберзлочинів є отримання персональних даних, паролів, інформації про банківські рахунки та іншої особиста інформації. Аби завадити шахраям отримати цю інформацію та убезпечити вас від подібних сайтів — існує BezBid
Автором сервісу є Громадська Організація «З захисту споживачів у кіберпросторі», членами якої є експерти в галузі кіберзахисту Стояновський Кирило, Веремейчук Володимир, Євген Забарило, Наталія Литвинова та інші.
Перевірити сайт, що вас цікавить, а також прийняти участь у бета-тестуванні сервісу BezBid можна за посиланням: bezbid.com. Відгуки про сервіс та пропозиції щодо його розвитку скидайте на електронну адресу: bezbid.com@gmail.com.
Тайка Вайтіті про «Кролика Джоджо», нового «Тора» та екранізацію «Акіри»