Кіно, технології, ігри та інше у нашому телеграм каналі. Приєднуйся зараз

«Я не плачу, просто бескар в око потрапив…» — Disney вдруге зміг у «Мандалорця»

ОПЕРЕДЖЕННЯ ПРО СПОЙЛЕРИ!

Мандалорець

Час минає швидко. Але тільки не в очікуванні другого сезону першого ігрового серіалу всесвіту Зоряних війн. Ще і 2020-ий рік не давав багато приводів для радості. Усе це призвело до неабиякого підвищення рівня дофаміну у всіх, хто 30 жовтня нарешті подивився прем’єру продовження пригод «татка року», мандалорця Діна Джаріна, та, тоді ще званого так, Малюка Йоди.

Як і перший сезон, другий є колективною працею різних режисерів. Тайка Вайтіті та Дебора Чоу покинули знімальний майданчик «Мандалорця», щоби робити свої проєкти за «Зоряними війнами». Але їм на заміну прийшли Пейтон Рід, Роберт Родрігес та Карл Везерс, якому вже не вистачало тільки ролі Гріфа Карги в серіалі. Дейв Філоні, Брайс Даллас Говард, Рік Фамуїва залишилися в строю. Навіть сам шоуранер Джон Фавро взявся за старе й особисто виступив у ролі режисера першої серії.

Композитором, на щастя, залишився Людвіг Йоранссон. Варіації на основну тему з першого сезону дуже органічно звучали й тут. Особливо запам’ятався трек з останньої серії. Довговолосий швед вміє в дабстеп!

Вісім серій, а точніше, глав, відповіли на багато питань, які виникли в глядачів після першого сезону. Також ми побачили зміни у світосприйнятті головного героя, його розвиток. Це вже не той холоднокровний найманець, що без докорів сумління міг перерубати навпіл кваррена в барі. Тепер це суворий, але чуйний татко. І він нікому не дасть скривдити свого зеленого синочка. Нікому!

Другий сезон виявився навіть динамічнішим за попередній. Перша серія переносить нас на Татуїн. Ну звісно, у далекій-далекій галактиці, усе більш-менш важливе відбувається на батьківщині Дарта Вейдера. Джаріна сюди занесло в пошуках співплемінника, щоби той звів його з джедаями. Малюка ж треба віддати своїм, бо, як відомо «Це Шлях».

Татуїн, мандалорець, що знається на джедаях… Хто б це міг бути? Ну звісно всі вже чекали побачити Бобу Фетта, який начебто сканав у ямі сарлакка ще в шостому епізоді. Але творцям серіалу хотілося нас ще трохи помучити. Отже, зустрічайте…

… Кобб Венс, маршал селища Мос Пельго. Обладунки Фетта купив у джав. З їхньою допомогою зміг приборкати шахтарських цеховиків, які поневолили селище після поразки Імперії, та успішно відбивається від таскенів. Цей персонаж уперше з’явився в книзі «Наслідки» Чака Вендіга.

Венс — не мандалорець, тому Джарін вимагає віддати йому обладунки. Маршал звісно не розділяє точки зору Мандо. І тут у серіал вступає те, що зустрічається у всіх подальших серіях — концепція «послуга за послугу». Венс згоден віддати броню, але натомість Мандо має допомогти розібратись із великим крайт-драконом, що тероризує селище. Об’єднавши зусилля з таскенами, для яких тварюка теж загроза, небезпеку вдається нейтралізувати.

Наприкінці серії, коли глядачі вже розслабилися милуючись татуїнськими пейзажами, Джон Фавро вирішує, що прийшов час для важкої артилерії. У кадрі з’являється сам Боба Фетт із глибокими шрамами на обличчі та при таскенській зброї!

Після такого потужного старту серіал дещо збавляє оберти. Серія під назвою «Пасажирка» знайомить нас з іншопланетноюрасою на грані вимирання, досі небаченою у всесвіті «Зоряних війн». Її представниця Пані Жаба (це не жарт) в обмін на інформацію про мандалорців просить доставити її з контейнером власної ікри на водяний супутник Траск для запліднення.

Оскільки ікра дуже чуттєва до зовнішніх чинників, добиратися до місця призначення доведеться на досвітловій швидкості. Це призведе до пригод у дусі «Чужого». Але страшне не це, а те, що Малюк Йода не проти поласувати цією ікрою. Це навіть спричинило негативний відгук із боку частини аудиторії. І хоч у Disney намагались провести паралелі з поїданням людьми курячих яєць, невдоволені таким поясненням усе одно лишились.

До Траска герої добираються вже в третій серії. Сцена возз’єднання Жаб — емоційний апогей усього серіалу. Хлопці, головне в житті знайти жабу, яка буде дивитись на вас так, як ця пані на свого чоловіка!

І так, ця любовна історія все ще краща за «Сутінки»!

Але, як не дивно, запліднення жаб’ячої ікри не головна подія серії. Нарешті від часів першого сезону Джарін зустрічає своїх співлемінників. І не аби-кого, а саму Бо-Катан Крайз. Ця персонажка відома фанатам з анімаційних серіалів «Війни клонів» та «Повстанці». Рідна сестра та одночасно супротивниця колишньої правительки Мандалору Сатін Крайз, Бо-Катан відрізняється войовничим характером та жагою до влади. Кеті Сакгофф озвучувала руду воїтельницю в мультиках, а тепер і зіграла наживо.

Під час подій «Мандалорця» вона зі своїми послідовниками шукає зброю, щоб у черговий раз захопити владу на Мандалорі.

Зустріч із Бо-Катан дає відповідь на одне з головних питань першого сезону: чому Джарін не знімає шолома. Виявляється, що він так зване «Дитя Варти», член культу релігійних фанатиків, які відділилися від мандалорців та сповідують відновлення «старих Шляхів». Не показувати своє обличчя на людях — один із таких.

І хоч спочатку конструктивного діалогу між героями немає, згодом їм вдається знайти компроміс: «Дитя Варти» допомагає з викраденням зброї в імперців на Траску, Бо-Катан — дає наводку на джедая. Насолодившись бойовими сценами за участю чотирьох мандалорців, ми дізнаємось, що головна мета Бо-Катан не стільки звичайна зброя, скільки Темний меч. Той самий, що ми його побачили в самому кінці першого сезону в руках Моффа Гідеона. Це не просто «елегантна зброя для більш цивілізованих часів», а ще й символ влади на Мандалорі.

Результат битви між мандалорцями та імперцями трохи передбачуваний, і Бо-Катан виконує свою частину угоди. Попереду на Джаріна чекає місто Калодан на планеті Корвус. Саме там він знайде джедая. Асоку Тано.

Ще одна персонажка з анімаційних серіалів. Але вже куди більш важлива. Що й казати, падаванка самого Енакіна Скайвокера. Якщо хочете про неї дізнатись більше, раджу прочитати цю статтю на GEEK.INFORMATOR.

Як і з Бобою Феттом, творці «Мандалорця» не дають нам «солодкого» одразу. Проміжна зупинка між Траском і Корвусом — планета Неварро, де відбувалась більшість подій першого сезону. Там Мандо полагодить «Кромку бритви». Після подій останніх серій зореліт тримався тільки на чесному слові. Також на цій планеті Малюк уперше (принаймні наскільки нам відомо) відвідає школу, де переїсть синіх макарунів з очевидними наслідками.

На Неварро Гріф Карга тепер щось на кшталт мера, а Кара Д’юн — шерифа. Серія будується за вже типовою схемою. Мандалорцю ремонтують його «ластівку», а він допомагає знищити місцевий осередок Уламку Імперії. Звучить трохи банально, але виконано все драйвово, з гонитвою, вибухами й ЗІД-винищувачами! Коли серія добігає кінця, і Джарін вилітає до Асоки, виявляється, що один із ремонтників працює на Імперію і встановлює на «Кромку бритви» маячок. Тож тепер Мофф Гідеон знає, де Мандалорець, а значить і життя Малюка в небезпеці!

Наступна серія — моя улюблена. Главу під назвою «Джедай» (хоча правильніше певно «Джедайка») знімав сам Дейв Філоні, творець канонічних анімаційних серіалів всесвіту. Власне він і придумав Асоку Тано. Як і очікувалось, Розаріо Довсон втілила її образ на екрані. Особисто в мене є певні претензії до її роботи, але глядачі сприйняли її тепло.

Невідомо, чим займалась Асока від моменту її останньої появи на екранах. Тоді разом із Сабін Рен вона відправилась на пошуки Езри Бріджера в кінці «Повстанців». Зараз вона шукає найвідомішого трікстера Зоряних війн — Гранд-адмірала Трауна. На Корвусі тримає в страху місто Калодан його учениця — Елсбет, яка вправно володіє списом із чистого бескару. Саме через неї Асока тут.

Зустріч Тано з Мандалорцем дає нам відповідь на ще одне питання з першого сезону. Поспілкувавшись із малим за допомогою Сили, колишня джедайка оголошує, що зеленого звуть Ґроґу! Його почали навчати джедайскої справи на Корусанті ще до появи Імперії, але наприкінці Війн клонів хтось забрав його звідти. На цьому подальший шлях Ґроґу невідомий.

Спочатку Асока погоджується навчати малого в обмін на допомогу Мандо (куди ж без цього…) у вирішенні питання з Елсбет. Але після видовищної перемоги над поганцями вона заявляє, що не зможе стати наставником для Ґроґу, бо той сильно прив’язався до Джаріна. Вона вже, мовляв, бачила, до чого це все може призвести (*звуки важкого дихання*).

Натомість Тано скеровує Мандо на планету Тайтон. Там, серед руїн древнього храму джедаїв на ведучому камені Ґроґу сам вирішить, чи пов’язати своє життя із Силою, чи ні. Ще й інші джедаї зможуть почути його поклик через Силу. У якості втішного призу Дін отримує той самий спис переможеної Елсбет. Тепер у нього бескарький роял-флеш.

Сильні сторони цієї серії: надзвичайно гарні та атмостферні кадри, видовищна бойовка, а також відсилки до одного з першоджерел «Зоряних війн» — робіт Акіри Куросави.

Наступна глава — суцільна Трагедія. Так вона й називається. І це правда. А як можна по-іншому назвати серію, де Імперія:

а) знищує «Кромку бритви»;

б) викрадає Ґроґу. У цьому Гідеону допомагають темні штурмовики, надрозумні та потужні бойові дроїди.

З позитивного там тільки демонстрація бойових навичок Боби Фетта. Він нарешті прилетів разом із врятованою ним Феннек Шенд до Мандо забрати свою броню.

За наслідком усіх перипетій, Фетт вирішує допомогти Джаріну. На своєму зорельоті «Раб I», що засвітився ще в п’ятому епізоді, вони вирушають на Неварро. Там заручаються підтримкою Кари Д’юн, тепер уже маршала Нової Республіки. Наділена певними повноваженнями, вона допоможе витягнути з ув’язнення Мігса Мейфелда, колись імперського штурмовика та найманця. Його ми бачили в першому сезоні в складі банди шибайголів. Безпосередньою причиною його ув’язнення тоді став саме Мандо. Мігс зможе завдяки своєму імперському минулому знайти Моффа Гідеона.

Цим подіям присвячена серія «Віруючий». Після звільнення Мейфелда вся чесна компанія відправляється на планету Морак. На місцевій гірничій базі, куди вантажівки звозять цінний та вибухонебезпечний мінерал райдоній є термінал. З нього Мейфелд зможе визначити точні координати викрадача Ґроґу. Але щоби до нього дістатись Мандо та Мейфелду доведеться розжитись обладунками водіїв вантажівок, викрасти одну з них та ще й відбиватись від місцевих піратів. Класика вестернів. Тільки в космічних декораціях.

Задля досягнення мети Джаріну вперше доводиться при живих істотах зняти свій шолом, за що дотепний Мейфелд прозиває його «Карі очі».

Звісно справа не обходиться без дози старого-доброго ультранасилля. Мейфелд має змогу перекинутися декількома словами з екскомандувачем та безповоротно змінити погляди на минуле, що виливається в знищення всього гірничого комплексу.

Але справу зроблено. Незважаючи на первинні домовленості Д’юн із Мейфелдом щодо полегшення умов його ув’язнення в обмін на допомогу, маршал Неварро вважає, що колишній штурмовик і найманець не такий уже й поганий хлопець. Тож вона пропонує вважати його загиблим під час виконання місії, з чим Мейфелд погоджується і зникає.

Білл Барр у ролі Мейфелда в цій серії відіграв на повну. Ставлення до цього персонажа однозначно змінилось на краще. Цинічний розбишака на очах у глядачів раптом перетворився на понівеченого війною ветерана із суворим постравматичним синдромом, до якого відчуваєш співчуття. Герой отримав глибину.

Наступна й кінцева зупинка — крейсер Моффа Гідеона та серія під назвою «Порятунок». Для цієї місії, на додачу до Фетта та Шенд, Мандалорець залучає Бо-Катан та її поплічницю Коску Рівз. За участь у порятунку Ґроґу Дін готовий віддати мандалоркам крейсер, темний меч та ще й допомогти у визволенні Мандалору. Вигідна пропозиція.

Але все звісно пішло не так, як було задумано. Темні штурмовики виявились лютою імбою. Джарін ледве зміг впоратися з одним. Бескарський спис стався в нагоді. А тих пекельних створінь на крейсері десятки.

Мофф Гідеон хоч і програв у двобої з Мандо, але Бо-Катан не рада. Темний меч має бути отриманий у бою, щоби його власник міг претендувати на владу над Мандалором. Це ставить відносини колишніх союзників під загрозу. Ще й темні штурмовики, що їх Дін так вдало викинув у космос через шлюз, повертаються на крейсер і буквально пробивають собі шлях до наших героїв.

Чому ж тоді серія називається «Порятунок»? Одинокий іксвінг.

Саме так. У момент відчаю знайомий зореліт Т-65В сідає на крейсер. З нього виходить таємнича постать у каптурі, активує світловий меч зеленого кольору й починає кромсати темних штурмовиків, як той мексиканський хлопчик піньяту на Різдво.

Це Люк Скайвокер! Він почув поклик Ґроґу через Силу і з’явився в потрібний момент у потрібному місці. І так, це омолоджений технологією CGI (не найвдаліша спроба) Марк Гемілл.

Тут починається сцена прощавання Діна Джаріна та Ґроґу. Й огляд носить таку назву саме через неї. Якимось чином Фавро вдалося зрежесувати все так, що ніхто не залишиться байдужим. А коли Дін знімає шолом, щоби Ґроґу міг побачити його справжнє обличчя, тут, повірте, плакатимуть усі.

Отже, Ґроґу відправляється на навчання з Люком, темних штурмовиків поділено на нуль, Моффа Гідеона повалено. Залишається якось цивільно вирішити справу з темним мечем і наче все, хеппі-енд.

Але це вже з’ясується в третьому сезоні. Йому точно бути, і побачимо ми його не раніше Різдва 2021 року, а скоріше навіть пізніше.

А оскільки Disney вже собаку з’їв на сценах після титрів у фільмах всесвіту Марвел, то й тут без неї не обійшлося.

Й ось. Татуїн (срака-мотика, знов він). Боба Фетт із Феннек Шенд навідуються до палацу Джабби, де за головного тепер його колишній секретар Біб Фортуна. Огидний тві’лек виглядає так, ніби тільки повернувся від бабусі.

Не витрачаючи час на довгі вітання Фетт пристрілює Фортуну, скидає тіло з трону та займає його місце. Феннек же відкорковує пляшку спочки, місцевого міцного напою, та робить смачний ковток. Завіса. Й анонс, що «Книгу Боби Фетта» слід чекати в грудні 2021 року.

Спочатку точилися суперечки, чи «Книга Боби Фетта» окремий серіал, чи третій сезон «Мандалорця». Але згодом питання прояснилось. На нас чекають окремі проєкти. І це ще не все.

«Мандалорець» у кінці 2019 року вдихнув нове життя у франшизу після розчарування фанатів у трилогії сиквелів. Disney вхопилась за рятівний круг серіального успіху і днями анонсувала 10 (разом із «Книгою Боби Фетта») багатосерійок. З них тільки три анімація, решта — ігрові. Безпосередньо з «Мандалорцем» пов’язані серіали «Асока» та «Рейнджери Нової Республіки». Попереду дуже плідні роки для Зоряних війн!

Отже, підсумуємо. Другий сезон «Мандалорця» успішний без жодних сумнівів. Фактично відсутні серії-філери (і я готовий сперичатися з усіма, хто щось має проти серії про Пані Жабу!), усі розвішані режисерами «рушниці» вистрілюють, цікаво спостерігати за розвитком як старих, так і нових персонажів.

Ну і звісно головна тема серіалу, як і всіх «Зоряних війн» загалом, — батьків та дітей, розкрита бездоганно. Дін Джарін, сирота та знайда, батьки якого загинули ще коли він був малим хлопчиком, став справжнім батьком для Ґроґу. Не в біологічному, а в самому широкому сенсі цього поняття. Те, чого не було в Енакіна, Люка та Рей, є в цього зеленого красунчика. Творці серіалу вели нас до цього впродовж двох сезонів. Історії про дроїда IG-11 та Куїла, Пані Жабу з її пуголовками. Усім цим команда Фавро доносила до нас важливість батьківської турботи для дитини. Дуже добре, що в наші часи є режисери, що приділяють таку увагу цій важливій темі.

Що було хорошого у 2020-му році? Майже 50 днів, упродовж яких ми жили всесвітом «Зоряних війн» завдяки Джону Фавро, Дейву Філоні та іншим причетним до створення другого сезону «Мандалорця».

Майбутнє тривожне та непередбачуване. Єдине, що сьогодні всім можна порадити: будьте як Мандалорець, ніколи не знімайте маску на людях! Це Шлях!

Автор: Олексій Кобелєв, адмін Telegram-каналу «Зоряні Війни»